Obchody Jubileuszu 50. lecia Opolskiej Pedagogiki odbyły się 21 września (uroczysta Msza Święta za zmarłych i żyjących pracowników Opolskiej Pedagogiki Akademickiej i Uniwersyteckiej w kościele pw. NSPJ, ul. Czaplaka 1) oraz 22 września 2023 r. – konferencja w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego.

W programie uroczystości były liczne wystąpienia m.in.: JM Rektora Uniwersytetu Opolskiego – prof. dr hab. Marka Masnyka,Dziekana Wydziału Nauk Społecznych UO – dr hab. Anny Weissbrot-Koziarskiej, prof. UO, dyrektor INP – dra hab. Edwarda Nycza, prof. UO, przedstawiciela studenckiego ruchu naukowego pedagogów – mgra Pawła Cieśli oraz przybyłych gości – byłych pracowników Instytutu Nauk Pedagogicznych. Następnie odbyła się część artystyczna –  koncert Łukasza Szuby z zespołem i gościnnym udziałem dra Mariana Bilińskiego. Warto podkreślić, że  obchodom towarzyszyła okolicznościowa wystawa pt. „50-lecie Opolskiej Pedagogiki Akademickiej i Uniwersyteckiej”.