PEDAGOGIKASTUDIA UZUPEŁNIAJĄCE MAGISTERSKIE (II stopień)

Pedagogika jest interdyscyplinarną nauką społeczną, obejmująca swym zakresem całościowe procesy edukacyjne i wychowawcze, mające swoje źródła także w filozofii, socjologii czy psychologii. Pedagogika jest otwarta na różne rodzaje i formy wiedzy, jak również na wszystkie osoby: dzieci, młodzież, dorosłych, seniorów oraz na osoby znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych – co czyni z pedagogiki – kierunek i zawód na współczesne czasy!.

O przyjęcie na studia II stopnia na kierunku Pedagogika mogą ubiegać się absolwenci studiów pierwszego stopnia lub jednolitych studiów magisterskich osadzonych w dziedzinie nauk społecznych i nauk humanistycznych, w szczególności: pedagogika, pedagogika specjalna, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, praca socjalna oraz socjologia, psychologia, komunikacja społeczna, filozofia, historia, nauki o rodzinie czy kulturoznawstwo (z koniecznością realizacji różnic programowych). Zasady kwalifikacji na studia odbywają się na podstawie konkursu dyplomów (ocena z dyplomu studiów pierwszego stopnia).

Studia II stopnia na kierunku Pedagogika prowadzone są w formie stacjonarnej i niestacjonarnej, trwają 2 lata (obejmują 4 semestry) i realizowane są poprzez zajęcia dydaktyczne (wykłady, ćwiczenia, ćwiczenia metodyczne i seminaria dyplomowe). By skończyć studia student musi zgromadzić 120 punktów ECTS. Studenci, którzy ukończyli studia licencjackie na innym kierunku aniżeli Pedagogika zobligowani są do realizacji różnic programowych. W rekrutacji na rok akademicki 2022/2023 przewidziano limity: 100 osób (studia stacjonarne) oraz 80 osób (studia niestacjonarne).

W ramach studiów pedagogicznych studenci realizują: przedmioty podstawowe, kierunkowe, ogólnouczelniane, praktyczno-metodyczne oraz specjalizacyjne, wynikające z wybranego modułu przedmiotów do wyboru (od II semestru), w ramach którego mogą rozwijać i pogłębiać wiedzę specjalistyczną, umiejętności i kompetencje, przydatne w przyszłej pracy zawodowej z zakresu: animacji kultury z arteterapią, doradztwa zawodowego i edukacyjnego, pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej z terapeutyczną, planowania i zarządzania w edukacji czy pedagogiki resocjalizacyjnej.

Absolwent studiów uzupełniających magisterskich na kierunku Pedagogika, niezależnie od wybranego modułu specjalistycznego powinien dysponować przygotowaniem teoretycznym o charakterze interdyscyplinarnym zorientowanym na konkretną specjalizację pedagogiczną. Posiadać umiejętności: prowadzenia badań naukowych, projektowania i realizacji różnorodnych działań opiekuńczo-wychowawczych, dostrzegania oraz samodzielnego rozwiązywania problemów teoretycznych i praktycznych z zakresu swojej specjalizacji, być uwrażliwionym na potrzeby człowieka w różnych fazach życia, a także nastawionym na działalność prospołeczną i samodoskonalenie.

moduł do wyboru: animacja kultury z arteterapią

moduł do wyboru: doradztwo zawodowe i edukacyjne

moduł do wyboru: opiekuńczo-wychowawcza z terapeutyczną

moduł do wyboru: planowanie i zarządzanie w edukacji

moduł do wyboru: resocjalizacyjny